História.

Už v roku 1908 sa počas prednášky o Jánovom evanieliu obrátil Rudolf Steiner na jednu mladú umelkyňu s otázkou: Vedeli by ste to zatancovať? Avšak až o tri roky - 1911 sa s podobnou otázkou obrátila na R. Steinera pani Smith. A tak začali v septembri 1912 R. Steiner a dcéra pani Smithovej - Lory, objavovať nové pohybové umenie. Najprv to boli iba jednoduché cvičenia a iba hlásková eurytmia. V roku 1914 už existovala malá skupinka, ktorá sa so svojimi prácami prezentovala v Londýne. Do práce sa zapojila i manželka R. Steinera - Marie a tak eurytmická práca pokračovala aj počas vojny vo švajčiarskom Dornachu. Vo februári 1919 sa v Zürichu uskutočnilo prvé verejné vystúpenie a potom nasledovali ďalšie v Nemecku, Holandsku, Nórsku, Anglicku.

Založením prvej Waldorfskej školy v Stuttgarte eurytmia získala aj svoje pedagogické uplatnenie. Eurytmické umenie rozširovalo svoju pôsobnosť i do Anglicka, v rokoch 1922-24 sa v Oxforde a ďalších mestách konali vystúpenia a prednášky.

Tónová eurytmia mala svoje začiatky v práci pani Hollenbach s deťmi. Najprv sa naučili prvú stupnicu a jednoduché malé piesne.

V roku 1920 pridali dur a moll a po úspešnom vystúpení pani Marie Steiner vyhlásila, že "teraz sa to musia naučiť aj jej dámy" a tak sa prvých šesť eurytmistiek začalo učiť. Postupne sa paralelne rozvíjala tónová eurytmia v dvoch skupinách - deti a eurytmistky. Prišli prvé formy od R.Steinera a postupne stále väčšie a komplikovanejšie - diela i formy. V roku 1924 sa uskutočnil kurz tónovej eurytmie.

Centrom eurytmického hnutia je Goetheanum v Dornachu (mestečko leží pár km od švajčiarskeho Bazileja). Prvá stavba bola postavená z dreva a jej centrom bola veľká divadelná sála s bohatou rezbárskou výzdobou. Avšak na prelome rokov 1922-23 táto úžasná stavba zhorela. Nové Goetheanum, je postavené z betónu a tým získalo i iný charakter. Vnútorná výzdoba bola dokončená pred niekoľkými rokmi.

Na veľkom javisku Goetheana každé dva roky možno zhliadnuť veľkolepé eurytmické predstavenie - neskrátenú verziu Goetheho Fausta.

Okrem tohto diela vzniklo za takmer 100 rokov mnoho malých eurytmických dielok ale i veľké symfónie či dramatické diela slávnych spisovateľov, básnikov a dramatikov. Späť na hlavnú stránku